اسید اگزالیک و فرمیک

فصل گرده‌افشانی برای زنبوران عسل در کنار فراهم‌آوری منبع غذایی مناسب مشکلاتی را نیز به همراه دارد. رشد و تکثیر کنه‌ها در فصول گرم‌تر سال و به هنگام گرده‌افشانی می‌تواند یکی از عمده این موارد باشد. در این حین استفاده از ترکیبات شیمیایی چون اسید اگزالیک و اسید فرمیک ضروری است.
کنه‌ها از انگل‌های خارجی محسوب می‌شوند و برای کندو یک تهدید جدی محسوب می‌شوند. هم‌زمانی فعالیت زنبورها و افزایش کلنی‌ها با تولیدمثل کنه‌ها باعث می‌شود تا میزان تأثیرگذاری این عوامل خطرساز بیشتر گردد. اسیدهای آلی با دارابودن ترکیبات کاملاً ارگانیک یکی از راهکارهای مناسب جهت مقابله با این مشکل می‌باشد.

مصرف اسید فرمیک در زنبورداری

یکی از نکات مهمی که باید مدنظر زنبورداران قرار گیرد استفاده نوع مناسب افت کش‌ها نسبت به تراکم و پیشروی آن‌هاست. مصرف افت کش‌های صنعتی و کارخانه‌ای می‌تواند بر سلامت زنبورها تأثیرات سوئی داشته باشد. همچنین امکان افزوده‌شدن آن‌ها به عسل و یا موم بسیار زیاد است؛ اما موادی چون اسید فرمیک با داشتن فرمولاسیون طبیعی برای محصولات کندو مضر نبوده و کمترین میزان خطر را برای زنبورها به همراه خواهند داشت.
این اسید طبیعی با اثرگذاری بر کلاهک کنه‌ها قادر به نابودی آن‌ها در کمترین زمان ممکن است همچنین این ماده می‌تواند از تولیدمثل مجدد کنه‌ها جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: اسید استیک در زنبورداری

مصرف اسید اگزالیک در زنبورداری

یکی دیگر از راه‌های درمان کنه برای کندوها استفاده از اگزالیک اسید است. روش‌های متنوع در مصرف این ماده باعث شده است تا زنبورداران با هر امکاناتی بتوانند از این ماده بهره ببرند. بهترین روش‌های پیشنهادی برای مصرف این افت کش تبخیر و تصعید می‌باشد؛ زیرا در عین اثربخشی کمترین میزان تلفات را به همراه خواهد داشت.
آزادشدن ذرات اگزالیک اسید در محیط (قیمت) کندو به طور یکنواخت باعث تماس مناسب با کنه‌ها شده و نهایتاً می‌تواند باعث بهبود سلامتی زنبورها گردد. این ماده عمدتاً در اواخر بهار یعنی پس از برداشت محصول در پایان سال و رشد کلنی‌های جدید استفاده می‌شود؛ زیرا قدرت زیاد این اسیدها می‌تواند سبب آسیب به نوزادان زنبور گردد.

مقایسه اثربخشی اسید اگزالیک و فرمیک

همان‌طور که بیان شد مکانیسم اثر هر دوی این اسیدها شباهت زیادی دارد و به یک منظور برای زنبورداری انجام می‌گیرد. استفاده از غلظت‌های مناسب از این مواد می‌تواند اثربخشی مناسبی بر درمان کنه‌ها داشته باشد؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که جهت نتیجه‌گیری از اسید فرمیک باید از درصد قوی‌تری از این محصول استفاده گردد. همچنین تکرار دفعات برای کنترل کنه‌ها در اسید فرمیک باید بیش‌تر از اگزالیک باشد.
در جمعیت‌های یکسان از کنه شما شاهد ریزش بیشتری از آن‌ها هنگام استفاده از اگزالیک اسید خواهید بود؛ اما در نظر داشته باشید که تمامی این روش‌ها تنها توانایی کنترل کنه را دارد و امکان نابودی کامل آن‌ها در کندو وجود ندارد.
همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که انتخاب بهترین ماده افت کش و به‌دست‌آوردن بهترین نتیجه تنها وابسته به نوع ماده مصرفی و یا حتی برند آن نیست؛ بلکه رعایت دستورالعمل‌ها، دوز مصرفی و تداوم در مصرف این اسیدها اثرگذاری زیادی بر ازبین‌بردن کنه‌ها خواهد داشت.

قیمت اسید اگزالیک و فرمیک در بازار

باوجوداینکه زمان موردنیاز برای مصرف و نتیجه دهی این اسیدها در درمان کنه یکسان است؛ اما هزینه‌ای که باید برای هرکدام متقبل شوید متفاوت است. قیمت اسید فرمیک به‌مراتب بالاتر از اگزالیک در بازار است؛ اما باتوجه‌به اینکه استفاده از روش تصعید برای این ماده نیاز به تجهیزات بیشتری دارد، خرید اسید فرمیک می‌تواند صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد.
در حال حاضر بسته به نوع مصرف و تشخیص دامپزشکان، اسیدها به صورت‌های مایع و کریستال‌های جامد به بازار عرضه می‌شوند. شما می‌توانید این محصولات را در حجم دلخواه به‌صورت کیلویی و یا لیتری به‌راحتی سفارش دهید و از مزایای خرید غیرحضوری بهره‌مند شوید.

بیشتر بدانید: تقویتی زنبورعسل

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *